Latarnia Morska

Punkt obowiązkowy na mapie Kołobrzegu.

Kołobrzeg kusi turystów swoimi atrakcjami każdego roku. Niektórzy przyjeżdżają tutaj, aby odpocząć, inni poszaleć w nadmorskich klubach. Jednak bez względu na to  czy preferujemy aktywny wypoczynek czy jednak wolimy poleżeć na plaży – na mapie Kołobrzegu jest miejsce, które musimy zobaczyć wszyscy podczas wizyty w tym mieście, by spojrzeć na nie i okolicę z nieco innej perspektywy – jest to właśnie latarnia morska.

Latarnia morska w Kołobrzegu po raz pierwszy zaświeciła w 1666 roku. Odbywało się to jednak okresowo, podczas oczekiwania na przypłynięcie statków. Na stałe, uruchomiono ją dopiero 200 lat później i palono na niej wówczas lampy Fresnela na olej rzepakowy, który dopiero w 1909 roku zamieniono na gazowe źródło światła. W 1945 roku, w czasie wojny latarnia morska została zniszczona, jednak wkrótce po tym ponownie ją odbudowano.

Obecnie, urokliwa wieża latarni sięga 26 m, a zasięg jej światła dochodzi do prawie 30km. Źródłem mocy jest obrotowy aparat optyczny o dziesięciu ścianach świetlnych, w których umieszczono po dwie żarówki 200W. Światło latarni wznosi się na wysokości 36,5 m. Latarnia w Kołobrzegu jest administrowana przez Urząd Morski w Słupsku i jest udostępniona dla zwiedzających.

W Latarni mieszczą się także Muzeum Minerałów i klub muzyczny.

Wysokość latarni: 26 m

Wysokość światła: 36,5 m n.p.m.

Zasięg światła: 16 Mm (ok. 29,6 km)

Charakterystyka światła: P (3s); światło: 1 + 2 = 3 s.

Położenie geograficzne: szerokość 54″ 11′ 17″ N; długość 15″ 33′ 22″ E

 

Godziny otwarcia:

Lipiec - sierpień: codziennie od godz. 10:00 do zachodu słońca

Listopad - marzec: piątek, sobotę, niedzielę od 11:00 do 16:00

Wrzesień - październik oraz kwiecień - czerwiec: codziennie od 10:00 do 17:00