Jesień w górach, czyli gdzie i jak spędzić urlop

Jest w jesieni coś, co sprawia, że na każdym kroku wydaje się intrygująca. Być może chodzi o jej kolory lub mgliste poranki. Może znaczenie mają spadające liście, które raz po raz podrywa z ziemi wiatr. Jedno jest pewne – jesienne dni niosą za sobą pewną tajemnicę. 

Czuć to szczególnie mocno w górach, wśród dzikiej przyrody, na szlakach i poza nimi, wszędzie tam, gdzie zdołamy sięgnąć wzrokiem. Właśnie dlatego warto odwiedzić góry jesienią – jest w nich wówczas coś autentycznego, co sprawia, że nie tylko odpoczywamy, ale również odcinamy się od problemów i odnajdujemy wewnętrzną harmonię.

Wędrówki górskie pomogą nam złapać tak zwany drugi oddech. Nieważne, na jaki szlak się zdecydujemy, istotne jest jedynie to, abyśmy dobrze się na nim czuli. Jeśli po powrocie do hotelu mamy możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji – tym lepiej! Taki pobyt w okolicach października, listopada, a nawet grudnia może okazać się dla nas zbawienny.

Góry jesienią – wędrówki, przyroda, krajobrazy

Górskie spacery to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dobrego samopoczucia. Obcując z naturą, odzyskujesz wewnętrzny spokój, pozbywasz się stresu i przyjemnie spędzasz czas. Co więcej, dbasz też o swoje zdrowie. Tego typu aktywność fizyczna pozwala dotlenić organizm, podnieść jego odporność oraz poprawić kondycję. Dłuższe spacery, gdzie wysiłek jest nieco większy, uwalniają endorfiny, a te – jak zapewne wiesz – są gwarancją dobrego humoru i jeszcze lepszego samopoczucia. 

Tak naprawdę każdy sposób spędzania wolnego czasu w górach jest dobry. Ważne, aby był dla Ciebie przyjemny i wiązał się z jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Jeśli więc planujesz górski wypad, to doskonale. Jeżeli organizujesz go jesienią, to jeszcze lepiej!

Dlaczego jesień w górach to tak dobry pomysł? Cóż, są co najmniej cztery przyczyny takiego stanu rzeczy. Znajdziesz je poniżej.

  • Niewielu turystów – góry jesienią są w dużym stopniu opustoszałe. Najwięcej turystów przyjeżdża latem lub zimą, a więc jesień to czas, który warto wykorzystać, jeżeli zależy nam na błogiej ciszy. Szlaki są niemal puste, a krajobrazy niezwykłe. Można obcować z naturą, oddać się kontemplacji jej piękna bez obawy o to, że będziemy niepokojeni przez innych spacerowiczów.
     
  • Cisza i spokój – dzięki temu, że na szlakach nie ma ruchu, mamy wrażenie, że przyroda zaczyna odżywać. Jeśli kogoś spotkamy na swej drodze, będzie to wiewiórka przemykająca przez szlak lub inny zwierzak, szukający zajęcia. Takiej harmonii nie zaznamy w innym okresie i właśnie dlatego warto choć raz zobaczyć góry jesienną porą.
     
  • Dobre zdrowie – pisaliśmy już o tym, jak korzystne dla naszego zdrowia są górskie spacery. A dlaczego warto odbywać je jesienią? Ponieważ sprzyja nam pogoda. Nie jest już tak ciepło, a więc mniej się męczymy, a jednocześnie wciąż nie musimy sięgać po zimowe kurtki i grube, ocieplane spodnie. To optymalny czas na wszelkiego rodzaju wędrówki.
     
  • Piękno w czystej postaci – góry jesienią są najpiękniejsze. Mienią się kolorami, żółty miesza się z zielonym, pojawia się czerwień, delikatnie muśnięta odcieniem brązu. To naprawdę niezwykły spektakl przyrody, jaki warto podziwiać na żywo. Każdy, kto choć raz przeżyje jesień w górach, będziesz chciał wracać tam każdego roku.

Zapewniamy, że docenisz piękno październikowych szlaków czy listopadowych szczytów. Nie wiadomo, jak długo jesień w górach pozostanie nieodkryta, dlatego warto odwiedzić ją jak najszybciej.

Które góry wybrać, czyli kłopot bogactwa

Wydawałoby się, że im więcej możliwości, tym lepiej. Niestety, ale nie do końca tak jest. W Polsce mamy kilka wyjątkowych miejsc, w których możemy poznawać atmosferę górskich wycieczek. My postanowiliśmy skupić się na dwóch pasmach, jakie – w naszej opinii – najlepiej nadają się do jesiennych wypadów.

Karkonosze jesienią

Karkonosze podbijają serca coraz większej liczby turystów. I bardzo dobrze! To niezwykle piękne góry, które warto odkrywać niezależnie od pory roku. Jednak jesienią możemy poznać je od innej, jeszcze piękniejszej strony. Chcemy Wam w tym pomóc, dlatego poniżej znajdziecie trzy pomysły na górskie wycieczki w Karkonoszach.

  • Ścieżka nad reglami (zachodni odcinek w Rezerwacie Śnieżnych Kotłów) – Czarny Kocioł

Niesamowicie urokliwa trasa, dzięki której poznamy Karkonosze od zupełnie innej strony. Widoki w Śnieżnych Kotłach mają w sobie coś z alpejskich krajobrazów. Naprawdę warto, a już na pewno jesienią. Polecamy zabrać ze sobą dobry aparat.

  • wędrówka na Śnieżkę (1602 m n.p.m.)

To najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Ma w sobie coś magicznego, co sprawia, że wciąż tłumy turystów usiłują na nią wejść. Na szczęście nie jesienią. O tej porze roku możesz wyruszyć na Śnieżkę bez obaw o tłumy na szlaku. No właśnie – jaki szlak wybrać? Każdy jest równie piękny, choć dobrze zdecydować się na ten, który zahacza o sprowadzony w XIX wieku z Norwegii Kościół Wang.

  • Wodospady Kamieńczyk i Szklarki

Przepiękne wodospady, które naprawdę warto zobaczyć. Kamieńczyk cieszy się szczególną popularnością wśród turystów, choć wodospad Szklarki również dostarcza przyjemnych wrażeń. Do obu wodospadów dojdziemy stosunkowo prostymi szlakami m.in. ze Szklarskiej Poręby.

Góry Izerskie

Jesień w Górach Izerskich to dobry czas na spokojne wędrówki, podczas których doświadczymy m.in. niezwykle pięknych widoków. To pasmo mniej popularne od Karkonoszy, chociaż według nas równie ciekawe. Oto trzy propozycje wycieczek, które zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

  • Z Rozdroża Izerskiego na Wysoką Kopę

Szlak na najwyższy szczyt Gór Izerskich. Przyjemny widokowo, a przy tym stosunkowo lekki. Mocno leśny. Może być dobrym wprowadzeniem do dłuższych wypraw. Niekiedy podczas marszu wydaje się, że krajobraz wokół kryje jakąś tajemnicę, jest prawdziwie magiczny. To właśnie urok Gór Izerskich!

  • Ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień

Popularny punkt widokowy i nic dziwnego. Bardzo mocno leśny szlak, a przez to niezwykle przyjemny, pozwalający się odstresować. Po drodze warto zwrócić uwagę na Czerwone Skałki. Góry jesienią potrafią zaskoczyć gorszą pogodą, dlatego cieszy, że na szczycie można wypić ciepłą herbatę, czy coś zjeść w schronisku, aby nabrać sił na powrót.

  • Z Polany Jakuszyckiej na Orle

Spokojny szlak spacerowy. Niewielkie przewyższenia, za to niezwykły klimat. Dobra trasa dla najmłodszych. Po nieco ponad godzinie docieramy do schroniska Orle, które mieści się m.in. w budynkach pozostałych po niegdysiejszej hucie szkła.

Jesień w górach to nie tylko wędrówki, to również odpoczynek. Po powrocie ze szlaku warto zadbać o właściwą regenerację. Pomocne mogą być różnego rodzaju masaże oraz wizyta w saunie. Zbawienny dla naszych mięśni będzie basen. Dajmy sobie czas i pozwólmy, aby nasze ciało odpoczywało i w swoim rytmie dochodziło do pełni sił.

Wybieramy bazę wypadową na górskie wędrówki

Każdy, kto bywa w górach regularnie, wie, że podstawa to dobra baza wypadowa. Co to właściwie znaczy? Przede wszystkim chodzi o lokalizację, ale też komfortowe warunki. Trzeba zadbać o to, aby mieć stosunkowo blisko do szlaków, a po powrocie z nich móc skorzystać z atrakcji takich jak SPA czy dobra restauracja.

Jeżeli chodzi o Karkonosze i Izery to najlepszą bazą wypadową będzie Szklarska Poręba. Możemy polecić znajdujące się w niej dwa nasze hotele – Radisson Szklarska Poręba i Cristal Resort. To obiekty stworzone z myślą o osobach, które cenią komfort, dodatkowe atrakcje, a także planują wypoczynek w górach w dowolnej formie – piesze wędrówki, rower czy biegi górskie.

Radisson Szklarska Poręba jest położony blisko szlaków i oferuje przestronne, stylowo urządzone apartamenty. Po powrocie z wycieczki docenisz rozbudowaną strefę SPA i Wellness m.in. z sauną i łaźnią parową. Warto też odwiedzić restaurację, gdzie w menu znajdziesz dania na bazie tradycyjnych przepisów i lokalnych produktów.

Cristal Resort to z kolei obiekt mieszczący się wśród lasów, w którym wynajmiesz apartamenty z widokiem na góry. Tu także czeka na Ciebie strefa SPA i Wellness oraz restauracja z pyszną kuchnią regionalną. To dobre miejsce, aby wypocząć – samemu lub z rodziną.

Każde z tych miejsc zapewni Ci należytą opiekę, zarówno przed wyjściem w góry, jak i po powrocie z nich. Jesienna wizyta w naszych hotelach to nie lada przeżycie. 

Warto przeżyć to choć raz, czyli jesień w górach

Jak widzisz, jest wiele powodów, aby odwiedzić góry jesienią. Zwłaszcza jeśli będą to Karkonosze bądź Góry Izerskie – tak piękne i często nieodgadnione. Przed nami jeszcze wiele tygodni jesieni, tak że masz czas, aby wybrać ten jeden i odwiedzić np. Szklarską Porębę. Gwarantujemy, że w każdym z jesiennych miesięcy góry będą wyglądać inaczej. Może warto odwiedzić je jesienią kilka razy? Decyzja należy do Ciebie. My możemy tylko zagwarantować dwie rzeczy, a mianowicie to, że góry będą piękne i że z największą przyjemnością powitamy Cię w jednym z naszych hoteli. Do zobaczenia!

Najczęściej zadawane pytania

Które góry są najpiękniejsze jesienią?

Góry jesienią zamieniają się w piękny wielobarwny krajobraz. Mniejsza liczba turystów pozwala cieszyć się nim w ciszy, co pozytywnie wpływa na odpoczynek. Najwięcej pięknych i różnorodnych widoków dostarczą zarówno Karkonosze, jak i Góry Izerskie. Oba pasma mają wyjątkowo bogatą ofertę szlaków górskich, które pozwolą doświadczyć niezliczonej feerii jesiennych barw. rozmaite bogate

Gdzie warto pojechać w góry jesienią?

Ze względu na zróżnicowany poziom trudności szklaki górskie w Karkonoszach i Górach Izerskich idealnie się sprawdzą na jesienne wędrówki. Chłodniejsza pogoda nie jest przeszkodą dzięki schroniskom, w których można wypić ciepłą herbatę lub zjeść posiłek i ruszyć w dalszą drogę. Warto zabrać ze sobą również aparat, ponieważ bogactwo jesiennych barw Karkonoszy i Gór Izerskich, a także niewielka ilość turystów sprawią, że pobyt będzie czystą przyjemnością, którą warto uwiecznić.

Co robić w górach jesienią?

Chociaż jesienią dni stają się coraz krótsze, a na śnieg trzeba jeszcze poczekać, to i tak warto pojechać wtedy w góry! Jesienne wędrówki mają ten urok, że szlaki górskie są pozbawione tłumu turystów. Różnorodność barw o tej porze roku jest idealną okazją do zrobienia pięknych zdjęć, którymi nie każdy spośród Twoich znajomych będzie mógł się pochwalić. Szklarska Poręba i jej okolice oferują wyjątkowo bogaty zbiór atrakcji przyrodniczych, jak wodospady, ścieżka w Rezerwacie Śnieżnych Kotłów, a także trasy o niewielkich przewyższeniach, które sprawdzą się idealnie dla najmłodszych turystów. Natomiast osoby lubiące zdobywać górskie szczyty będą mogły wdrapać się na trzeci pod względem wielkości szczyt w Polsce, czyli Śnieżkę (1602 m n.p.m.).